ticaret için dua arayanlara yine esmaül hüsna dan biz zikir tavsiyemiz var. Ticaretinde başarı elde edemeyenler,ticareti yolunda gitmeyenler mutlaka öncelikle ticaretlerinde kendilerinden kaynaklı eksikleri gözden geçirecekler ve rızık ile alakalı konularda ise Allah a teslimiyet gerekli.Mehmet Arlı esmaül hüsna nın esrarı adlı kitabında bu konu ile alakalı ticaret için Allah ın isimlerinden bir kaçına değiniyor ve ticaret için sürekli haline getirilecek bir zikir den bahsediyor. ticaret için “el fettah” ismini zikretmenizi yazıyor.
ticaret için el fettah anlamı: açan her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran darlıktan kurtaran çok iyi hüküm veren hükmeden anlamına gelen el fettah ismini zikreden her gün 489 kere zikreden ticaret için dua etmiş olacaktır.
ticaret için dua ve zikirlerin faideli olması için İslamiyetin üzerine durduğu ticarette ölçüde hile gibi durumlardan sakınılmalı ticaretin hakkını vermeli sonra Allah’a rızıkla alakalı teslimiyet olmalı ki ticaret için dua ve ticaret için yapılan zikirler anlam ifade etsin.Biz vaktinde işimizi açmaz isek müşteriye hor davranır ticaretimize hile katar isek ticaret için ne etseniz faideli olmayacaktır. ticaret için duaalrın kabulu mutlaka ki ticaretten kazancımızdan zekat için düşen ve kazancdan fakir fukaraya ait olan bizim olmayan zekatı da gözetmek Allah ın emirlerinden farzlarından birisidir.