teravih namazı nasıl kılınır; Teravih namazı bir namazdır,hatta sünnet-imüekkede olarak peygamber efendimiz (S.a.v) devamlı yaptığı bir namazdır. ramazan ayı boyunca yatsı namazından sonra kılınır. Teravih namazının camide cemaate kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde tek başına yalnız veya cemaatle kılınabilir.
Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitir namazınından sonra önce kılınır. 20 rekat kılınır. makbul olanı,her 2 rekatta bir selam vermektir. Ancak 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir.
Teravih namazını kılınışı : (Dört rekatta bir selam verilerek teravihin cemaatle kınlışı)
-yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.
-Namaz kıldırıcak imam: ‘niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya,bana uyanlara imam oldum’diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.
-İmamın arkasında kılan cemaat da Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum imana diyerek niyet eder imamın tekbirinden sonra Allahü ekber diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

– bundan sonra imam ve cemaat gizlice Sübhaneke yi okur. Sübhane nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okunmaz)imam gizlice Eüzü-Besmele açıktan Fatiha ve bir sure okur.
Cemaatle birlikte rükü ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.
-Burada imam gizlice besmele yi açıktan fatiha ve bir sure okuyup rükü ve secdeleri yapar ve otururlar. ikinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü,Allahümmesalli ve Allahümme barik okur ve üçüncü rekata kalkarlar.

– Üçüncü rekatın başında hem imam hem de cemaat gizlice sübhaneke yi okur. sonra imam gizlice Eüzü-Besmele açıktan sonra fatiha ve bir sure okur. sonra rükü ve secdeleri yaparak dördüncü rekata kalkarlar.
– imam gizlice Besmeleyi açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine ruku ve secdeler yapılıp oturulur.
– Bu son oturuşta da imam ve cemaat ettehiyatü, allahüme salli, allahüme barik Rabbena atina ve rabbena firli okuduktan sonra selam verirler. böylece teravih namazın ilk dört rekatı kılınmış olunur.
– Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğmiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır
– Sonra cemaatle vitir namazı kılınır.