Namaz Duaları

İslam dininde Yüce Allah’a meleklere, Allah’ın kitaplarına, peygamberlere, ahiret gününe, kaza ve kadere iman etmek esastır. Bunları bilip kabullenmek imanın temel şartıdır. Onun için imanın şartları altıdır denilir. Bu şartlar müslümanlıkla kesinlikle mevcut esaslardır. Bunlara inanılması zorunlu din ilkeleri denir. Bunlara inanmak mecburiyeti vardır. Bunları doğrulamadıkça iman gerçekleştirilemez. Bunlardan herhangi birini inkar etmek insanı dinden çıkarır.
Biz bu imanımızı –Amentü billahi..- sözlerini okumakla daima açıklıyor ve ispat ediyoruz. Bu sözleri okuyan şöyle demiş oluyor.
‘’Ben Yüce Allah’a, O’nun meleklerine , O’nun kitaplarına, O’nun peygamberlerine, ahiret gününe, kaderin (iyi kötü herşeyin yaratılışı) Allah’dan olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilip mahşerde toplanmak haktır ve gerçektir. Şahitlik ederim ki, Allah’dan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki, Hazret-i Muhammed (sallallahu aleyni ve sellem) O’nun kulu ve peygamberidir.
İslamın şartları ise, beştir. Peygamber Efendimiz’in bir hadisinin manası şudur: ‘’İslam dini beş şey üzerine kurulmuştur. Şahadet sözünü getirmek, (Eşhedü en la ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden Resülüllah, demek) namaz kılmak, zekat vermek, ramazanda oruç tutmak ve hac etmek.
İşte bu beş şey İslam’ın şartıdır. Bu şartları gözetip onları yerine getiren insan İslam şerefine ermiş Müslüman rütbesini kazanmış demektir.
‘’Eşhedü en la ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühu ve Resülühu – Allah’dan başka ilah olmadığına ve yine Muhammed’in (a.s) Allahın kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederim.’’ Sözlerine ‘’Kelime-i Şehadet’’ denir. ‘’La ilahe illallah, Muhammed’ün Resülüllah’’ sözüne de ‘’Kelime-i Tevhid’’ denir. Biz bu mübarek kelimeleri daima okumalıyız.

İslamda Namaz ibadetinin çeşitleri: Farz olan namaz ibadetler: Farz olan namaz ibadetler,farz-ı ayın ve farzı-ı kifaye olmak suret ile iki kısma ayrılmaktadır. Farz-ı ayın olan namaz ibadetleri, her gün 5 vakit namaz ve her hafta Cuma günleri kılınmakta olan Cuma namazından ibarettir. Günlük farz namaz ibadetleri sabah namazı 2 rekat, öğle namazı 4 rekat, ikindi namazı 4 rekat, akşam namazı 3 rekat ve yatsı namazı ise 4 rekat olmak üzere toplam 17 rekattır. (bu sayılar sadece bu vakit namazların farzlarını ifade etmekte.Zira saydığımız bu farz..Yukarıda saydığımız rekatlar namazların sadece farz larıdır.

Namaz

İbadetin bir hedefi de insanı ruhen ve bedenen sağlam tutmak, ruh ve beden hastalıklarına karşı korunmak. Namaz gibi ibadet yıkanmayı ön şart kabul etmekle bedeb temizliğine, özellikle namaz, oruç ve hac insana ruh temizliği getirir.
Namaz Alah’ı hatırlama ve zikretmektir. Allah’ı zikretmek olan namaz, insanın bedenine ve ruhuna şifadır. Sabah namaz 4 rek’at, öğle 10, ikindi 5, yatsı 13 rek’at. Her rek’atta 2 kez secdeye giden bir kişi 80 kez yatar kalkar. Namazda hareketler yavaştır. Bu hareketler kalbi yormaz. Günün farklı saatlerinde olduğu için insanı dinç tutar. Yağlanmaya ve kalori depolamasına engel olur. Ayrıca namazın göz tansiyonuna, romatizmaya büyük faydası vardır.
Beden ve ruh sağlığı açısından namaz
Göz merceklerinin dinlenebildiği en rahat mesafe birbuçuk metreye bakmaktır. Göz merceklerimiz ancak kasılmadan bu mesafeyi gördüğü zaman rahatlar. Namaz kılan, secde yerine baktığında göz mercekleri dinlenmektedir. Günde kırk rek’at hesabı ile bu dinlenme takriben bir saat tutar. Bu göz için bulunmaz bir sağlık reçetesi.
Vücudun en çok zahmet çeken organları eklemlerdir. Bunların tümü namaz motifi içinde yıpranmışlıklarını giderir, sağlığa kavuşur. Namaz dışında başka bir egzersiz eklemlere bu şekilde sağlık kazandıramaz. Ayrıca namazın ibadet disiplini içinde devam etmesi eklemlerdei bu huzuru ömrün sonuna kadar götürür.

Namaz veruh sağlığı

Namaz ağırbaşlılık, alçakgönüllülük, yalvarma, yakarma ve pişmanlık duymadır. Elini kor Allah’ım! Dersin. Kim böyle yapmazsa o bir eksiklik yapmıştır. Mü’mini ruhen yücelten onu maddi, manevi kir ve pastan arındıran fahşa ve münkerden alıkoyan nefsin ve şeytanın esaretinden kurtaran kibir, gurur ve bencillik gibi hastalıkları tedavi eden, vakar ve tevazu duygularını arttıran mükemmel bir ibadettir..