akılı olan ve bulüg çağına giren erkek ve kadınlara Mükellef denir.Mükellef olan kimseler Allahü tealanın emr ve yasaklarıbna mesuldurler Dinimizde mükelef olan kimseye once iman etmek ve sonrada ibadet yapmak emr olur.Ayrıca yapılması yasak edilen haramlardan ve mekruh işlerden kaçınmaları lazımdır.

Aklı anlayıcı bir kuvettir. faydalı zararlardan ayır etmek için yaratılmışdır Akıl bir ölçü aleti gibidir.İki iyi şeyden daha iyi olan ve iki kötü şeyden daha kötü olanını ayırmışdır.Akılı kimse sadece iyiyi ve kötüyü anlayan değil iyiyi görünce onu alan kötüyü görüncede onu terk edendir.Akılı göz gibidir.İslamiyyet de ışık gibidir.ışık olmasa göz göremez.

Bulüğ çağı:ergenlik yaşı demektir.Erkek çocuklarının bulüğ cagına girmeleri on iki yaşını bitirince baslar.Erkek çocuğun bulug çağınagirdiğini gösteren alametler vardır.bu alametler görünmese,on beş gelince,dinde büluğ çağına girdiğine hükümedilir.

Kız çocuklarını büluğ ermesi ile dokuz yasını doldurunca başlar.Dokuz yasındaki kız buluga erdiginin alametlerinin hiç biri görününce on bes yas tamam olunca bulüğ çagına girdiğine hüküm olunur.