Bu dünyada buluşumuzun gayesi, Allah’ın sevdiği razı olduğu bir kul olmaktır. Bizi yaratan ve her an rızıklar veren rabbimiz, bizden güzel ağlaklı bir kul olmamızı istiyor.

Ayet-i kerimede allağ’ın bizi güzel hal ve hareketler yapmamıziçin yarattığı haber veriliyor: ”o, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır o, mutlaka güç sahibidir, çok bağışlayandır.”

Demek ki biz başıboş yaratılmadık, yaptıklarımız bir bir takip ediliyor. hangimiz daha güzel hal ve hareketler yapacağız diye, devamlı surette imtihandan geçiriliyoruz.

Allah azze vecelle sadece bizim ağlakımızı değer veriyor, bize onunla kıymet biçiyor. peygamer sallallahu aleyhi vesellem efendimiz güzel ağlak sağibi olmanın Allah’u Zülcelal katındaki üstün şöyle haber veriyor:

”Allah sizin, ne dış görüşünüze ne de mallarınıza bakar: o, sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.”

Hepimizin bildiği gibi ahiret aleminin geçer akçesi, iman ve salih ameldir. Kalpteki imanın en büyük teza hürü ise kişinin olgun bir ahlaka sahip olmasıdır. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bu hususu bildirmek için şöyle buyurmuştur:

  • ”Mü’minler arasında imanca en kamil olanı, ahlakça en güzel olanıdır. en hayırlınız da ailesine hayırlı olandır.”
  • Hz.peygamber aleyhissalatu vesselam birçok hadis’i şerifinde güzel ahlakı, imanın olgunluğunun bir işareti olarak bildiriyor:

  • ”Sizden her birinizi kendi nefsi için istediğini, mümin kardeşi için de istemedikçe kamil mümin olamaz.”
  • buradan anlıyoruz ki insanın kalbinde yerleştikçe güzel hisler ve güzel ahlak zuhur eder. bu yüzden, Hz.peygamber aleyhissalatu vesselam imanda kemale ermiş, makam bakımından yükselmiş müminlerin en güzel ahlaka sahip olanlar olduğunu bildirmiştir:

  • ”Bana en sevgili olanınız, kıyamet günüde bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlakça en güzel olanlarınızdır. bana en menfur olanınız, kıyamet günüde mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boş boğazlar ve yüksekten atanlardır.”
  • (Cemaatte bulunan bazıları): ”ey Allah’ın resulü! yüksekten atanlar kimlerdir?” diye sordular. ”Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!” cevabını verdi.

    güzel ahlak, devamlı bir ameldir. insan devamlı amel işleyemez ama gözel ahlaklı haliyle Allah’ın rızasını kazanabilir.